Szukaj
Close this search box.

DJI Mini 4 Pro vs DJI Mini 3 Pro: porównanie dronów

Nie tak dawno premierę miał DJI Mini 4 Pro – zupełnie nowy dron ze znanej i lubianej serii Mini. Niewątpliwie podniósł on poprzeczkę – oferuje mnóstwo zaawansowanych funkcji, które mogą spełnić oczekiwania nawet bardziej wymagających użytkowników. A jak wypada w zestawieniu ze swoim poprzednikiem? Sprawdź nasze porównanie DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro, poznaj najważniejsze różnice między nimi i dowiedz się, co nowego!

Najpotężniejsze drony DJI z serii Mini

Drony DJI z serii Mini nie bez powodu zyskały sobie ogromną popularność – są kompaktowe i wygodne w transporcie, zapewniają świetną jakość obrazu, a ich obsługa nie sprawia żadnych problemów. Dzięki temu idealnie nadają się nawet dla początkujących pilotów. 

Bardziej zaawansowani użytkownicy również mogli znaleźć coś dla siebie – w maju 2022 roku premierę miał DJI Mini 3 Pro, który łączył w sobie wszystkie zalety serii Mini, a jednocześnie oferował udoskonaloną kamerę, lepszy system transmisji wideo i więcej ciekawych funkcji. Był to idealny wybór dla osób, które chciały tworzyć zapierające dech w piersiach ujęcia bez większego wysiłku, a jednocześnie zależało im na uniknięciu dodatkowych problemów podczas podróży – dzięki wadze poniżej 249 g urządzenie nie wymaga rejestracji w większości krajów.

DJI Mini 3 Pro do niedawna był uznawany za najpotężniejszego drona z serii Mini. Zmieniło się to wraz z premierą DJI Mini 4 Pro, który przyniósł jeszcze więcej nowości i zaawansowanych funkcji. Przyjrzyjmy się obu modelom i porównajmy ich najważniejsze cechy!

Kamera – stwórz swoje najlepsze ujęcie

Wybierając drona, skupiamy się w dużej mierze na oferowanej przez niego jakości obrazu – w końcu zależy nam na tym, aby nasze ujęcia z powietrza prezentowały się jak najlepiej. Dlatego porównanie DJI Mini 4 Pro i DJI Mini 3 Pro zaczniemy właśnie od parametrów ich kamer.

DJI Mini 3 ProDJI Mini 4 Pro
Matryca1/1,3″ CMOS1/1,3″ CMOS
Maks. rozdzielczość wideo4K/60FPS;
4K/30FPS HDR;
4K/100FPS;
4K/60FPS HDR;
Maks. rozdzielczość zdjęć48 MP48 MP
Nagrywanie w pionieTrue Vertical ShootingTrue Vertical Shooting
ZoomMaks. 4xMaks. 4x

Jak widać, DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro mają podobne matryce, różnią się jednak parametrami nagrywania.
DJI Mini 4 Pro jest zauważalnie lepszy od swojego poprzednika – pozwala nagrywać filmy 4K/100FPS lub 4K/60FPS HDR. Obsługuje też Dual Native ISO Fusion, dzięki czemu zapewnia niesamowite bogactwo szczegółów i umożliwia uzyskanie żywej, naturalnej kolorystyki w niemal każdych warunkach oświetleniowych.

Nie oznacza to jednak, że DJI Mini 3 Pro Cię rozczaruje – to wciąż godny uwagi dron z wysokiej klasy kamerą. Za jego pomocą bez trudu przygotujesz nasycone detalami filmy i zrobisz mnóstwo świetnych ujęć z powietrza.

Warto też zaznaczyć, że oba drony umożliwiają wygodne przełączanie się na nagrywanie w pionie – to doskonała wiadomość dla osób, które często tworzą materiały do mediów społecznościowych.

Transmisja wideo – postaw na najwyższą jakość podglądu na żywo

Kolejny przeskok technologiczny widać na przykładzie systemów transmisji wideo DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro. Jak wypada każdy z dronów?

DJI Mini 3 ProDJI Mini 4 Pro
System transmisjiDJI O3DJI O4
Maks. jakość podglądu na żywo1080p/30FPS1080p/60FPS
Maks. zasięg transmisji (dla standardu CE)8 km10 km

Jeśli chodzi o transmisję obrazu, DJI Mini 4 Pro okazuje się niekwestionowanym zwycięzcą. Korzysta z nowego systemu DJI O4, dzięki czemu zapewnia bardziej responsywną kontrolę i pozwala przesyłać wideo w rozdzielczości 1080p/60FPS na odległość do aż 10 km. Możesz więc polecieć naprawdę daleko i odkryć mnóstwo ciekawych zakątków!

DJI Mini 3 Pro również prezentuje się bardzo dobrze, choć w porównaniu ze swoim następcą wypada odrobinę gorzej – obsługuje starszy system transmisji (DJI O3) i oferuje nieco mniejszy zasięg. Jeśli więc zależy Ci na swobodnej eksploracji przestworzy i bardziej komfortowym, płynnym locie, DJI Mini 4 Pro będzie znacznie lepszym wyborem.

Bezpieczeństwo lotu – doskonałe drony dla początkujących

Drony DJI Mini właściwie od początku istnienia serii były uważane za idealne urządzenia dla początkujących pilotów. Są bardzo przyjazne użytkownikom i zapewniają sporo funkcji zwiększających bezpieczeństwo lotu. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z lataniem, nie musisz obawiać się problemów z obsługą ani martwić się, że przez brak doświadczenia szybko spowodujesz wypadek. Co oferują DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro?

DJI Mini 3 ProDJI Mini 4 Pro
Wykrywanie przeszkód3-kierunkowe wykrywanie przeszkód (przód, tył, dół);
APAS 4.0;
Wielokierunkowe wykrywanie przeszkód;
APAS 5.0;
CzujnikiPrzedni, tylny, dolnyPrzedni, tylny, dolny, górny, boczny
RTHSmart RTHAdvanced RTH

W dniu swojej premiery DJI Mini 3 Pro stanowił prawdziwy przełom. Jako pierwszy dron z serii Mini wykrywał przeszkody, przenosząc bezpieczeństwo lotu na zupełnie nowy poziom.

Jednak DJI Mini 4 Pro podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej – obecnie można śmiało stwierdzić, że na ten moment jest najbezpieczniejszym dronem z całej serii. W odróżnieniu od swojego poprzednika wykrywa przeszkody we wszystkich kierunkach, a nie tylko w trzech. Został też wyposażony w większą liczbę czujników i obsługuje ulepszony system APAS 5.0, dzięki czemu może automatycznie hamować i omijać obiekty podczas lotu.

Warto także poświęcić chwilę funkcji RTH. DJI Mini 3 Pro obsługuje Smart RTH, co pozwala mu automatycznie zaplanować bezpieczną trasę powrotu do zapisanego punktu startu. W wypadku DJI Mini 4 Pro do dyspozycji mamy Advanced RTH. Dzięki temu dron może bez trudu omijać przeszkody podczas lotów powrotnych.

Jeśli więc przy wyborze drona bezpieczeństwo ma dla Ciebie kluczowe znaczenie, postaw na DJI Mini 4 Pro – bardziej zaawansowane systemy i dodatkowe czujniki pozwolą Ci latać ze spokojem ducha.

Czas lotu – ciesz się każdą podniebną podróżą

Przyjrzyjmy się teraz kolejnemu ważnemu parametrowi każdego drona – mowa o czasie lotu. Tu sprawa jest prosta – zarówno DJI Mini 3 Pro, jak i DJI Mini 4 Pro mogą latać przez około 34 minuty. Dzięki temu niezależnie od tego, jaki sprzęt wybierzesz, nie musisz obawiać się konieczności szybkiego lądowania!

Konstrukcja – idealne drony dla podróżników

Co jeszcze łączy DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro? Lekka, przenośna konstrukcja! Oba drony ważą mniej niż 249 g, co oznacza, że nie wymagają rejestracji w większości państw i regionów. To powinno ucieszyć osoby, które często podróżują i chcą tworzyć ujęcia z lotu ptaka podczas swoich wypraw. Planowanie wyjazdów samo w sobie bywa stresujące i wiąże się z koniecznością pamiętania o wielu rzeczach – jeśli więc możemy uniknąć dodatkowych formalności, warto z tego skorzystać!

Oba drony są przy tym wyjątkowo kompaktowe i wyróżniają się składaną konstrukcją, dzięki czemu ich transport jest niesamowicie prosty. Spakuj swojego DJI Mini 3 Pro lub DJI Mini 4 Pro do torby i ruszaj na kolejną wyprawę!

Inteligentne funkcje – twórz spektakularne ujęcia bez wysiłku

Drony z serii Mini obsługują też wiele inteligentnych funkcji, które znacznie ułatwiają tworzenie zachwycających filmów i zdjęć. Dzięki temu nawet początkujący użytkownicy mogą nagrać spektakularne, kinowe ujęcie – droga do sukcesu jest prostsza, niż się wydaje.

DJI Mini 3 Pro pod tym względem oferuje naprawdę wiele. Funkcje QuickShots i MasterShots automatyzują nagrywanie, dzięki czemu można stworzyć ujęcie rodem z Hollywood za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Dostępne są także różne opcje Panoramy, w tym Sphere, 180°, Wide Angle i Vertical, co pozwala z łatwością uchwycić rozległy krajobraz. Do dyspozycji mamy też między innymi tryby śledzenia FocusTrack, które ułatwiają utrzymanie wybranego obiektu w centrum kadru.

DJI Mini 4 Pro ma to wszystko i wiele więcej. Uwagę zwraca przede wszystkim zupełnie nowy ActiveTrack 360°, który oferuje dużo lepsze możliwości śledzenia. Dzięki temu dron może nagrać wyjątkowo płynne ujęcie, utrzymując wybrany obiekt w kadrze i omijając przy tym przeszkody.

Wśród innych ciekawych funkcji DJI Mini 4 Pro warto wymienić na przykład:

  • AR RTH – ułatwia sterowanie dronem podczas lotów powrotnych.
  • Waypoint Flight – pozwala na precyzyjne planowanie tras lotu.

Tak wiele możliwości sprawia, że DJI Mini 4 Pro będzie świetnym wyborem dla naprawdę mnóstwa osób. Dostępne funkcje nie tylko ułatwiają tworzenie oryginalnych ujęć początkującym użytkownikom, ale też mają sporo do zaoferowania bardziej zaawansowanym pilotom.

Aparatura sterująca – proste i wygodne sterowanie dronem

Na koniec porównamy dostępne aparatury sterujące – w końcu to również od tych urządzeń zależy komfort lotu dronem. Sprawdźmy, co pod tym względem oferują DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro.

DJI Mini 3 ProDJI Mini 4 Pro
Aparatura sterującaDJI RC-N1;
DJI RC;
DJI RC-N2;
DJI RC 2;

DJI Mini 3 Pro jest kompatybilny ze starszymi wersjami aparatur sterujących DJI. Do wyboru mamy na przykład standardowy model DJI RC-N1, który wymaga podłączenia smartfona. Możemy też zdecydować się na kontroler DJI RC, który wyróżnia się 5,5-calowym ekranem FHD i czasem pracy sięgającym 4 godzin. Co więcej, dzięki domyślnie zainstalowanej aplikacji DJI Fly nie trzeba podpinać do niego telefonu.

W wypadku DJI Mini 4 Pro możemy wybierać spośród nowszych wersji aparatur. DJI RC-N2 podobnie jak jej poprzedniczka wymaga podłączenia smartfona, ale cechuje się poprawioną wydajnością i obsługuje nowy system transmisji DJI O4. Z kolei model DJI RC 2 został wyposażony w 5,5-calowy wyświetlacz i ulepszony procesor. Dzięki temu możemy cieszyć się znacznie płynniejszym działaniem aplikacji. Nowy kontroler ma także 32 GB wbudowanej pamięci i wspiera system DJI O4.

Jak się zatem okazuje, DJI Mini 4 Pro to nie tylko lepsza jakość obrazu i dodatkowe funkcje, ale też znacznie przyjemniejsze sterowanie.

Podsumowanie

Już wiesz, jakie są najważniejsze funkcje i parametry dronów DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro. Znasz też podstawowe różnice między nimi. Który model będzie dla Ciebie lepszy? Zwycięzcą tego porównania okazuje się DJI Mini 4 Pro. Oferuje lepszą jakość obrazu i usprawnioną transmisję wideo, pozwala korzystać z nowych, ciekawych funkcji, gwarantuje większe bezpieczeństwo lotu i jest wygodniejszy w obsłudze.

Nie oznacza to, że jego poprzednik nie jest dobrym dronem. DJI Mini 3 Pro to wciąż naprawdę świetny sprzęt, który z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Biorąc jednak pod uwagę opisane wyżej cechy i możliwości, DJI Mini 4 Pro ma do zaoferowania znacznie więcej. Wybierz odpowiedniego drona dla siebie i ruszaj na podbój przestworzy!

Mogą Cię również zainteresować:

Ponownie głośno o DJI Mini SE!

Znów jest głośno o DJI Mini SEChoć doświadczeni droniarze zazwyczaj decydują się na droższe i bardziej zaawansowane rozwiązania, to słuch o Mavicu Mini SE nie

Premiera DJI Power 1000

DJI Power 1000 reprezentuje przełom w dziedzinie mobilnego zasilania, łącząc zaawansowaną technologię, imponującą moc oraz niezawodność, której można oczekiwać od lidera branży dronów. Dzięki wyjściu

Premiera DJI Avata 2

Jesteś fanem lotów FPV? DJI wychodzi Ci naprzeciw w swojej najnowszej premierze — DJI Avata 2! Dron ten oferuje ulepszoną matrycę 1/1,3”, czas lotu do