Aktualizacja 01.2025
Kupiłeś/aś drona i zastanawiasz się, co dalej? Początki bywają trudne, ale niczego się nie obawiaj – w tym artykule pokażemy Ci, od czego zacząć, i pomożemy przejść pierwsze kroki!
1. Przeczytaj instrukcję
Brzmi jak oczywistość? Być może, ale ile razy kupujemy jakieś urządzenie i od razu przechodzimy do jego uruchomienia, a instrukcję rzucamy gdzieś w kąt? W wypadku drona warto jednak zmienić podejście – tym bardziej, że znajomości instrukcji obsługi często wymagają obowiązujące przepisy.
Aby dobrze poznać swój nowy nabytek, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na jego temat, które znajdują się właśnie w instrukcji. Podpowie Ci ona, jak połączyć telefon z aparaturą, a aparaturę z dronem. Dowiesz się także, jak powinno przebiegać pierwsze uruchomienie urządzenia, jak przeprowadzić jego aktywację i jak przygotować je do lotu. W instrukcji znajdziesz też niezbędne informacje dotyczące posługiwania się aplikacją.
2. Pobierz aplikację DJI Fly i zarejestruj się
Aplikacja DJI Fly jest właściwie niezbędna do lotu dronem DJI i zapewnia wygodny dostęp do wielu przydatnych funkcji. Znajdziesz ją tutaj, na głównej stronie producenta. Kiedy ją zainstalujesz, zarejestruj się i zapoznaj z jej interfejsem. Zanim wyruszysz na swoją pierwszą podniebną wyprawę, poświęć trochę czasu na oswojenie się ze wszystkimi niezbędnymi narzędziami – dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek.
3. Aktywuj usługę Care Refresh
Jeżeli dokupiłeś/aś do swojego urządzenia usługę Care Refresh, pamiętaj, aby aktywować ją do 48 godzin po aktywacji drona.
Ekscytacja nowym nabytkiem sprawiła, że czas przeleciał zbyt szybko i nie zdążyłeś/aś aktywować usługi? Nic straconego! Aby powiązać Care Refresh z dronem po 48 godzinach od jego aktywacji, wystarczy nagrać specjalny film weryfikacyjny, który należy wysłać bezpośrednio do producenta tutaj.
Jak wykonać taki film? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej:
4. Zarejestruj się i umieść swój numer operatora na dronie
Aby móc legalnie latać dronem, należy zarejestrować się na stronie https://drony.gov.pl/e-registration. Jest to wymagane w przypadku każdego modelu, który waży więcej niż 250 g lub jest wyposażony w kamerę (i nie jest uznawany za zabawkę). Trzeba też umieścić na urządzeniu swój numer operatora.
5. Jeśli jest to wymagane, przejdź odpowiednie szkolenia
No właśnie, co z tymi szkoleniami? Czy każdy musi je robić? Spieszymy z odpowiedzią!
Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy dzielą drony na różne klasy C – od C0 do C6. To właśnie od nich zależy, jakich obostrzeń musimy przestrzegać i jakie uprawnienia są wymagane.
Co więcej, loty dronami są podzielone na trzy kategorie – otwartą, szczególną i certyfikowaną. My skupimy się na tej pierwszej, ponieważ dotyczy ona większości przypadków – pozostałe dwie zazwyczaj wiążą się ze specjalistycznymi zastosowaniami o większym ryzyku.
Kategoria otwarta obejmuje loty w zasięgu wzroku na maksymalną wysokość 120 m. Aby latać w jej ramach, dron musi mieć nadaną klasę C (od C0 do C4), a jego waga nie może przekraczać 25 kg.
Ponadto kategoria otwarta dzieli się na trzy podkategorie: A1 (drony z klasą C0 i C1, możliwość lotów nad osobami postronnymi, zakaz lotów nad ludźmi), A2 (drony z klasą C2, zakaz wlatywania nad osoby postronne i zgromadzenia, minimalna odległość pozioma od ludzi 30 m lub 5 m, jeśli sprzęt ma funkcję ograniczenia prędkości) oraz A3 (drony z klasą C3, zakaz przelotów nad ludźmi i zgromadzeniami, minimalna odległość pozioma od terenów miejskich 150 m).
Co z tego wynika? Konieczność przejścia szkolenia i zaliczenia egzaminu zależy od klasy drona i kategorii, w której chcesz latać:
- Drony z klasą C0 – jeśli masz drona z nadaną klasą C0, takiego jak na przykład DJI Mini 4 Pro, możesz latać nim w podkategoriach A1 oraz A3 bez konieczności odbywania żadnych szkoleń. Wystarczy znajomość instrukcji obsługi!
- Drony z klasą C1 – w przypadku dronów z klasą C1, takich jak na przykład DJI Air 3S, jeśli chcesz latać w kategorii otwartej A1, musisz zapoznać się z instrukcją, przejść szkolenie online i zaliczyć test. Możesz to zrobić za darmo na stronie https://drony.gov.pl/e-learning.
- Drony z klasą C2 – takie jak na przykład DJI Mavic 3 Pro. Możesz latać nimi w podkategorii A2, co wymaga nie tylko przeczytania instrukcji i ukończenia szkolenia online, ale też odbycia kursu praktycznego w trybie samokształcenia oraz zdania dodatkowego egzaminu prowadzonego przez wyznaczony podmiot (lista takich organizacji jest dostępna tutaj). Istnieje również możliwość latania takimi dronami w kategorii otwartej A3, czyli z dala od ludzi i terenów miejskich. W takiej sytuacji wystarczy Ci darmowe szkolenie i egzamin online.
- Drony z klasą C3 – na przykład DJI Inspire 3. Można latać nimi w ramach podkategorii A3, czyli w odległości przynajmniej 150 m od ludzi i terenów miejskich. Trzeba tylko znać instrukcję obsługi i ukończyć szkolenie online.
Jak sprawdzić, jaką klasę ma Twój dron? Informacje na ten temat najczęściej znajdziesz na obudowie urządzenia lub w jego specyfikacji.
Twój dron nie ma nadanej klasy? Bez obaw – prawdopodobnie nadal możesz nim legalnie latać. Urządzenia, które zostały wypuszczone na rynek przed końcem 2023 roku i nie są objęte klasyfikacją, mogą być używane w ramach kategorii A1 lub A3 w zależności od masy:
- Poniżej 250 g – podkategoria A1, czyli możliwość lotu nad osobami postronnymi, zakaz przelatywania nad zgromadzeniami.
- Poniżej 25 kg – podkategoria A3, czyli zakaz lotu nad osobami postronnymi, odległość przynajmniej 150 m od terenów miejskich i ludzi, konieczność zapoznania się z instrukcją i ukończenia kursu online.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, kiedy wymagane jest szkolenie. Jeśli musisz je ukończyć, nie zwlekaj – lepiej sprawnie zrobić, co trzeba, aby móc cieszyć się podniebnymi podróżami! A jeżeli w przypadku Twojego drona kurs nie jest konieczny, to i tak warto go przejść – to świetny sposób, aby zdobyć cenną wiedzę dotyczącą między innymi bezpieczeństwa lotu.
6. Sprawdź pogodę, zarejestruj swój lot w aplikacji DroneTower i leć!
Zanim wyjdziesz z dronem, sprawdź warunki atmosferyczne – deszcz, wiatr, a nawet promieniowanie słoneczne mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo lotu. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na tej stronie: klik.
Zanim wzbijesz się w przestworza, musisz też zgłosić lot za pomocą aplikacji DroneTower. Zapewnia ona również wygodny dostęp do informacji na temat pogody i stref geograficznych. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://drony.gov.pl/drone-tower.
Pamiętaj też, aby przestrzegać ogólnych zasad lotów w kategorii otwartej:
- Utrzymuj drona w zasięgu wzroku.
- Nie przelatuj w pobliżu ani w granicach obszarów, na których trwają działania ratownicze.
- Utrzymuj bezpieczną odległość od ludzi i nie przelatuj nad zgromadzeniami.
- Nie używaj drona do transportu materiałów niebezpiecznych.
- Dbaj o to, aby odległość drona od najbliższego punktu powierzchni ziemi nie przekraczała 120 m (chyba że przelatujesz nad przeszkodą).
I na koniec – dużo lataj i ćwicz! Nawet najlepsza wiedza znaleziona w Internecie nie da efektu bez praktyki.
Miłej zabawy! Lataj ostrożnie.