Szukaj
Close this search box.

Zimowe loty dronem – 5 praktycznych wskazówek

Marzy Ci się wykonanie fantastycznego ujęcia śnieżnego krajobrazu z lotu ptaka? Zastanawiasz się, jak przygotować się do latania dronem, kiedy na dworze panuje zima? Ten artykuł jest dla Ciebie! Znajdziesz w nim kilka użytecznych wskazówek dotyczących tworzenia powietrznych fotografii w trudnych, zimowych warunkach.

Przechowuj drona prawidłowo

Zacznijmy od podstaw, czyli od prawidłowego przechowywania drona. Wbrew pozorom jest to niezwykle ważna kwestia – jeśli będziesz przechowywać swoje urządzenie w nieodpowiednich warunkach, może to negatywnie wpłynąć na jego wydajność i na bezpieczeństwo lotu. O czym należy pamiętać?

  • Upewnij się, że miejsce, w którym przechowujesz drona, jest suche i niemagnetyczne, a temperatura otoczenia wynosi około 25°C.
  • Na czas przechowywania drona zdemontuj śmigła i załóż blokadę gimbala.
  • Przynajmniej raz na 3 miesiące naładuj i rozładuj akumulator urządzenia – w ten sposób przedłużysz jego żywotność i zachowasz go w dobrym stanie.

Sprawdź warunki pogodowe

Brzmi banalnie, ale to jedna z najważniejszych czynności, jakie trzeba wykonać przed lotem. Niskie temperatury mogą mieć wpływ na działanie drona, a mgła, deszcz czy śnieg zmniejszają widoczność i nierzadko okazują się prawdziwym niebezpieczeństwem. Dlatego zawsze należy podjąć wymagane środki ostrożności.

  • Sprawdź warunki pogodowe i odpowiednio się przygotuj. Nie uruchamiaj drona, gdy wieje silny wiatr, pada deszcz lub trafisz na śnieżycę.
  • Na dworze panuje mróz? W takiej sytuacji lepiej przełożyć nagrywanie na inny, bardziej sprzyjający dzień. Unikaj lotów w temperaturach poniżej 0°C.
  • Jeśli warunki pogodowe okażą się sprzyjające, przed startem sprawdź jeszcze, czy sygnał GPS jest odpowiednio silny.
  • Nie dopuść do kontaktu drona ze śniegiem – wilgoć może uszkodzić delikatną elektronikę lub silniki. Aby bezpiecznie wystartować i wylądować, użyj specjalnej maty do lądowania.

Uważaj na zimno

Warunki sprzyjają, nie ma mrozu ani nie pada śnieg? I tak lepiej uważać na niskie temperatury. Zimą nawet w pogodne dni bywa bardzo zimno, co może negatywnie wpłynąć na działanie urządzeń, z których korzystasz, a nawet na Twój komfort. Jak tego uniknąć?

  • Z pewnością wiesz, że niskie temperatury mogą spowodować nagłe wyłączenie się smartfona, a nawet uszkodzenie jego akumulatora. Dlatego należy pamiętać o jego ogrzaniu.
  • Uważaj na odmrożenia, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Co więcej, prawidłowa obsługa aparatury sterującej zdrętwiałymi rękami jest praktycznie niemożliwa. Aby uniknąć podobnych problemów, możesz na przykład sprawić sobie ciepłe i wygodne rękawice.

Zadbaj o akumulator

Sprawny, naładowany akumulator to podstawa bezpiecznego lotu. Drony DJI wykorzystują powszechnie stosowane akumulatory litowo-polimerowe (LiPo), które są szczególnie wrażliwe na działanie niskiej temperatury – nierzadko bywa ona przyczyną mniejszej aktywności zachodzących wewnątrz nich reakcji chemicznych. Jak zatem zadbać o kondycję akumulatora w zimowy dzień i zapewnić sobie jego optymalną wydajność?

  • Korzystaj tylko z całkowicie naładowanych akumulatorów.
  • Na bieżąco sprawdzaj stan naładowania akumulatora, gdy latasz – w niskich temperaturach prawdopodobnie będzie rozładowywał się szybciej.
  • Przed startem ogrzej akumulator do przynajmniej 20°C – jego temperaturę możesz sprawdzić w aplikacji DJI GO. Dla niektórych urządzeń dostępne są specjalne ogrzewacze akumulatorów – jeśli taki posiadasz, skorzystaj z niego.
  • Gdy wystartujesz, najpierw wykonaj zawis na około minutę – w ten sposób rozgrzejesz akumulator.
  • Podczas lotu unikaj gwałtownych ruchów i delikatnie popychaj drążki aparatury sterującej – to pomoże uniknąć nagłych spadków napięcia akumulatora.

Dostosuj ustawienia kamery

Pogoda jest odpowiednia, udało Ci się zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa i masz pewność, że wszystko działa, jak należy? Teraz pozostaje Ci tylko wykonać perfekcyjne ujęcie! Uchwycenie piękna zimy może jednak stanowić spore wyzwanie – podpowiemy Ci, na jakie ustawienia kamery warto zwrócić uwagę, aby mu sprostać.

  • Zrezygnuj z trybu automatycznego. System ekspozycji aparatu nie zawsze poprawnie wykrywa śnieg – jest to spowodowane jego jasnością. W efekcie zdjęcia mogą wyjść zbyt ciemne.
  • Ustaw przysłonę – wystarczy dodać kilka stopni. W ten sposób możesz uzyskać delikatny efekt prześwietlenia zdjęć, ale za to sprawisz, że śnieg będzie prezentował się znacznie lepiej.
  • Dostosuj balans bieli – dzięki temu uzyskasz odpowiedni balans kolorów, który pozwoli perfekcyjnie uchwycić piękno śnieżnego pejzażu. Jeśli tego nie zrobisz, śnieg na zdjęciu może mieć nienaturalną, szarą barwę.

Teraz już wiesz, jak przygotować się do zimowych lotów dronem i jak wykonać zachwycające ujęcie śnieżnego krajobrazu. Wybierz się na kolejną sesję zdjęciową w plenerze i podziel się z nami efektami swojej pracy!

Mogą Cię również zainteresować:

Co warto wiedzieć o DJI Osmo Action 3?

Dokumentowanie przygód, wyjazdów czy ekstremalnych sportów? Z DJI Osmo Action 3 jest to możliwe! Co wyróżnia tę sportową kamerkę i dlaczego wprowadza ona rewolucję w

Premiera DJI Neo

Gotowi na coś zupełnie nowego? Pora na premierę DJI Neo – najlżejszego jak do tej pory drona DJI, który jest wszystkim, czego potrzebujesz, aby nagrywać

Premiera DJI Power 500

Nie minęło wiele czasu od poprzedniej premiery, a DJI już zaskakuje nas kolejną. Tym razem przedstawiamy DJI Power 500, czyli mniejszą wersję przenośnej stacji zasilania