Szukaj
Close this search box.

Panning dronem – poradnik

Zapewne kojarzysz zdjęcia gdzie obiekt w ruchu jest ostry, a tło rozmazane?
Tym właśnie nazywamy panning, czyli panoramowanie.

Panning nocny samochodu

Podstawy: trójkąt ekspozycji

Totalną podstawę fotografii stanowią ISO (czułość), czas naświetlania oraz przysłona. Zależności między nimi nazywamy trójkątem ekspozycji. Zanim przejdziemy do samego panoramowania, opiszemy pokrótce każdy z tych parametrów.

ISO – reguluje jasność. Im wyższa wartość liczbowa, tym jaśniejszy będzie obraz. Nie warto jednak z tym szaleć – przy wyższych wartościach liczbowych obraz traci na jakości przez tzw. szum (dawniej znany jako ziarno).

Przysłona – reguluje jasność oraz głębię ostrości. Im wyższa wartość liczbowa, tym ciemniejsze zdjęcie, ale większa głębia ostrości. I odwrotnie – im mniejsza wartość liczbowa, tym jaśniejszy obraz, ale mniejsza głębia ostrości.

Czas naświetlania – reguluje ostrość w ruchu oraz jasność. Im wyższa wartość liczbowa, tym ostrzejszy ruchomy obiekt, ale ciemniejsze zdjęcie. I odwrotnie – im niższa wartość liczbowa, tym jaśniejsze zdjęcie, ale nieostry poruszający się obiekt.

Jak zrobić zdjęcie panningowe

W celu uzyskania praktycznych porad zwróciliśmy się do Jakuba Pawłowskiego, publikującego swoje zdjęcia dronowe na instragramie, pod pseudonimem @dron_john.

Od czego zacząć?

„Aby zrobić dobry panning, w pierwszej kolejności musimy skompletować odpowiedni sprzęt. Mianowicie chodzi o filtry ND, które są niezbędne do ustawienia poprawnej ekspozycji i czasu naświetlania. Kiedy już mamy filtry i naładowane akumulatory, a przede wszystkim jesteśmy uzbrojeni w cierpliwość, szukamy odpowiedniej lokalizacji i obiektu do fotografowania.”

Gdzie poćwiczyć panoramowanie?

„Najlepszym rozwiązaniem na początek jest trening na pociągach towarowych. Powód jest prosty: pociągi towarowe jadą ze stałą prędkością, zazwyczaj w okolicy 40-50 km/h i w większości po długim, prostym torze. Warto również poszukać torowiska w przysłowiowym „polu”, aby nie rozpraszać się otaczającymi je drzewami, słupami i budynkami. Na początku najlepiej skupić się na technice lotu i utrzymywaniu równej prędkości.”

„Dobrą lokalizacją na trening będzie też droga, na której znajduje się sygnalizacja świetlna. Kiedy auta ruszają na zielonym świetle, również jadą powoli i łatwiej je sfotografować.”

Ok, czas na pierwszy panning!

„Dobieramy odpowiedni filtr do warunków pogodowych, tak aby uzyskać czas naświetlania na poziomie przynajmniej 1/4 s. Chodzi o to, żeby zdjęcie nie było prześwietlone czy też niedoświetlone. Im dłuższy czas naświetlania, tym bardziej widoczny będzie efekt rozmycia tła, a obiekt będzie wyglądał, jakby poruszał się z bardzo dużą prędkością. Focus warto ustawić na środku ekranu. Przed lotem właściwym zachęcam do wykonania „próby generalnej”.

„Przy pierwszych zdjęciach dobrym wyborem będzie lot równoległy do fotografowanego obiektu lub lot “przód-tył” nad nim. Lewy drążek wychylamy w kierunku jazdy np. pociągu i staramy się lecieć dronem z taką samą prędkością, z jaką porusza się pojazd. W momencie kiedy widzimy, że ani nie wyprzedzamy obiektu, ani nie zostajemy w tyle, wciskamy spust migawki. Początki są trudne, niekiedy z wylatanych 3 akumulatorów nie wyjdzie Ci nawet jedno zdjęcie trafione w punkt. Tak jak już pisałem wyżej, warto uzbroić się w cierpliwość”.

„Jeżeli utrzymywanie prędkości nie stanowi już dla nas problemu, polecam na następną lokalizację wybrać dworzec kolejowy o dużym natężeniu ruchu. Startujący ze stacji pociąg porusza się powoli i łatwo jest go sfotografować, lecąc w innym kierunku niż opisywane wyżej”.

Bardzo fajny materiał poradnikowy wypuścił AirGandhi. Niżej zamieszczamy wideo twórcy dotyczące panningu oraz zapraszamy do odwiedzenia jego kanału na YouTube. Warto dodać, że panoramowanie zostało wykonane niezastąpionym dronem DJI Mavic Air 2.

Żródło: kanał YouTube AirGandhi

Jak panning wykonują zawodowcy?

W Polsce najbardziej rozpoznawalnym fotografem dronowym pozostaje Rafał Ganowski, który od lat tworzy content pod nazwą WarsawByDrone. Na jego instagramowym profilu znajdziesz sporo pannigów oraz fantastycznych ujęć Warszawy i nie tylko. Niżej prezentujemy film z kanału twórcy gdzie za pomocą DJI Mavic Air wykonuje panning pociągu.

Żródło: kanał YouTube WarsawByDrone.com

Mogą Cię również zainteresować:

Time to Shine

Do zobaczenia w środę – 02.08.2023 roku o godzinie 15:00 😍

Premiera DJI Power 1000

DJI Power 1000 reprezentuje przełom w dziedzinie mobilnego zasilania, łącząc zaawansowaną technologię, imponującą moc oraz niezawodność, której można oczekiwać od lidera branży dronów. Dzięki wyjściu

Premiera DJI Avata 2

Jesteś fanem lotów FPV? DJI wychodzi Ci naprzeciw w swojej najnowszej premierze — DJI Avata 2! Dron ten oferuje ulepszoną matrycę 1/1,3”, czas lotu do