Drony cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością. Coraz więcej osób interesuje się tymi urządzeniami i rozważa ich zakup. Jeśli jesteś jedną z nich, przeczytaj nasz artykuł. Doradzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze drona i jak znaleźć model, który najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby. Zapraszamy do lektury!
Zanim kupisz drona
Dlaczego drony zyskały tak dużą popularność? Złożyło się na to kilka czynników – jednym z nich z pewnością będzie wszechstronność tych urządzeń. Na rynku znaleźć można zarówno drony dla początkujących, jak i drony wyścigowe, drony FPV, profesjonalne drony z kamerą i drony przemysłowe, na których zakup decydują się przede wszystkim firmy. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
Należy jednak pamiętać, że nie są to tanie urządzenia – taki zakup może wiązać się z wydatkiem od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc dokładnie przemyśleć swoją decyzję, aby wybrać drona, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy poniżej.
Przeznaczenie drona
Najpierw zastanów się, w jaki sposób chcesz korzystać z drona. Planujesz robić zdjęcia i filmy? Wolisz eksplorować okolicę? Chcesz brać udział w wyścigach? A może po prostu szukasz niewielkiego drona, którego będziesz zabierać na wakacje czy uroczystości rodzinne? Od odpowiedzi na to pytanie zależy, co będzie mieć dla Ciebie kluczowe znaczenie przy wyborze sprzętu. Przykładowo, miłośnicy filmu i fotografii powinni zwrócić uwagę na parametry kamery, a dla osób planujących brać udział w zawodach ważniejszą kwestią będzie szybkość i zwrotność urządzenia.
Poziom zaawansowania
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z lataniem, wybierz model prostszy w obsłudze. Doskonale sprawdzą się tutaj drony DJI z serii Mini – są one przyjazne początkującym użytkownikom, a opanowanie sterowania nimi nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą sięgnąć po drony z większym wyborem funkcji i bardziej złożonym sterowaniem. Na rynku dostępne są również profesjonalne urządzenia, z których korzystają zazwyczaj tylko specjaliści posiadający odpowiednie uprawnienia. Możesz też zdecydować się na drona FPV – immersyjny lot i możliwość spojrzenia na świat z lotu ptaka z pewnością dostarczą Ci niezapomnianych emocji.
Budżet
Zanim zaczniesz szukać najlepszego drona dla siebie, określ swój budżet. Jak wspomnieliśmy wcześniej, taki sprzęt może sporo kosztować, dlatego warto już na starcie ustalić, jaką kwotę jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć.
Z jakimi wydatkami musimy się liczyć? Na rynku znaleźć można stosunkowo tanie drony, są one jednak przeznaczone raczej do nauki i zabawy. Ich cena to zazwyczaj kilkaset złotych – przykładem takiego urządzenia może być DJI Tello. Bardziej zaawansowane modele, które pozwalają robić wysokiej jakości zdjęcia i filmy, kosztują kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Musimy więc pomyśleć, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na takie zakupy.
Konstrukcja
Kolejną rzeczą, nad którą warto się zastanowić, jest konstrukcja drona. Jeśli zamierzasz zabierać swoje urządzenie na wyjazdy czy spotkania rodzinne, wybierz mniejszy, lżejszy model, który bez problemu zmieści się w torbie czy plecaku.
Miej też na uwadze przepisy prawne. W zależności od wagi drony dzielą się na pięć kategorii – każda z nich wiąże się z innymi ograniczeniami i wymaga innych uprawnień. Jeśli więc chcesz uniknąć dodatkowych formalności, postaw na najlżejsze urządzenia – w ich wypadku konieczne jest tylko odbycie darmowego szkolenia online.
Warto też pamiętać, że drony o wadze poniżej 249 g nie wymagają rejestracji w większości krajów na świecie. Jeśli zatem planujesz zabierać swój sprzęt na zagraniczne wakacje, najlepiej sprawdzą się właśnie takie modele – tu również doskonałą opcją będą urządzenia z serii Mini.
Kamera
Jeśli planujesz używać drona przede wszystkim do nagrywania filmów i robienia zdjęć, parametry kamery będą miały dla Ciebie kluczowe znaczenie. Postaw na modele zapewniające największą rozdzielczość i dobrą stabilizację obrazu. Dla przykładu, DJI Mavic 3 Pro pozwala rejestrować wideo w 5.1K/50FPS i 4K/120FPS, co przekłada się na fantastyczną jakość i bogactwo szczegółów.
Niektóre drony DJI, na przykład DJI Air 3, obsługują też różne tryby kolorów, takie jak 10-bit D-Log M czy 10-bit HLG. Dzięki temu zyskujesz bardziej wyrazistą, naturalną kolorystykę i więcej możliwości w procesie post produkcji. Warto wziąć pod uwagę tego typu funkcje i parametry – w wielu przypadkach pozwalają one uzyskać znacznie lepsze rezultaty.
Inteligentne funkcje
Niezależnie od tego, czy planujesz nagrywać profesjonalne materiały za pomocą drona, czy chcesz tylko robić zdjęcia i filmy z wakacji, zwróć uwagę na oferowane przez poszczególne modele inteligentne funkcje. Ułatwiają one tworzenie ciekawych ujęć – czasami wystarczy tylko kilka kliknięć! Drony DJI oferują na przykład:
- ActiveTrack – tryb śledzenia, który pozwala utrzymać wybrany obiekt w centrum kadru.
- MasterShots – tryby, które umożliwiają automatyczne nagrywanie złożonych ujęć.
- QuickShots – tryby ułatwiające wykonywanie złożonych ruchów kamery.
- True Vertical Shooting – pozwala na szybkie przełączanie się na nagrywanie w pionie. W ten sposób można na przykład stworzyć świetny materiał do social mediów.
- Waypoint – pozwala w wygodny sposób planować ujęcia i trasy lotu.
To tylko kilka przykładów ciekawych funkcji obsługiwanych przez drony DJI – jest ich jednak znacznie więcej. Zanim kupisz swoje urządzenie, zastanów się, co może Ci się przydać, a z czego na pewno nie będziesz korzystać – to ułatwi Ci wybór odpowiedniego sprzętu.
Czas lotu
Tu sprawa jest prosta – im dłuższy czas lotu, tym lepiej. W końcu chcemy jak najdłużej eksplorować przestworza i tworzyć oryginalne ujęcia – bez obaw przed zbyt szybkim lądowaniem.
Sprawdzając czas lotu drona, warto pamiętać, że jest to wartość maksymalna, zmierzona w idealnych warunkach, i że w rzeczywistości wpływa na nią wiele czynników, takich jak wiatr, tryby pracy, z których korzystamy, czy temperatura. Na mrozie akumulatory rozładowują się szybciej – trzeba niestety mieć to na uwadze. Dlatego tym bardziej wybierajmy urządzenia, które mogą długo unosić się w powietrzu. W ten sposób zapewniamy sobie więcej czasu na latanie niezależnie od warunków.
Transmisja wideo i zasięg
Zasięg to jeden z najważniejszych parametrów drona – to od niego zależy, jak daleko można wysłać swoje urządzenie. Będzie to miało szczególne znaczenie dla osób, którym zależy na swobodnej eksploracji.
Niemniej ważna będzie transmisja wideo. Gdy latamy dronem, obraz z jego kamery może być przesyłany do naszego smartfona lub aparatury sterującej. Warto więc zapewnić sobie jak najlepszą jakość i zasięg takiego przesyłu. Dzięki temu będziemy cieszyć się wygodniejszą kontrolą urządzenia, a zarazem płynniejszym i bezpieczniejszym lotem. Przykładowo, najnowsze drony DJI, takie jak DJI Mini 4 Pro czy DJI Air 3, obsługują zaawansowany system transmisji O4, który pozwala przesyłać obraz w rozdzielczości 1080p/60FPS na odległość do 10 km.
Bezpieczeństwo lotu
To również bardzo ważna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę. Chcemy przecież latać bezpiecznie i ze spokojem ducha, a wiele dronów DJI oferuje funkcje, które mogą nam to ułatwić. Należą do nich na przykład:
- RTH – dzięki tej funkcji dron może automatycznie zaplanować bezpieczną trasę powrotu do punktu startu.
- Wykrywanie i unikanie przeszkód – przydaje się podczas lotów na złożonych obszarach, na przykład w lesie czy w mieście.
- Automatyczny start i lądowanie – ułatwia rozpoczęcie i zakończenie lotu.
Sterowanie
Wybierając drona, zastanów się, w jaki sposób chcesz nim sterować. Urządzenia DJI są kompatybilne z różnymi rodzajami aparatur sterujących – niektóre wymagają podłączenia smartfona, a inne mają wbudowany ekran i zainstalowane niezbędne oprogramowanie. Pomyśl, co będzie dla Ciebie wygodniejsze!
Akcesoria
Na koniec zwrócimy uwagę na jeszcze jedną rzecz – dostępne akcesoria. Może się wydawać, że mają one nieco mniejsze znaczenie, ale szybko przekonasz się, że nierzadko okazują się bardzo użyteczne.
Jakie akcesoria mogą Ci się przydać? Warto sprawdzić, czy dla wybranego modelu są dostępne filtry ND oraz filtry polaryzacyjne – za ich pomocą stworzysz wysokiej jakości ujęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Dobrze jest wyposażyć się także w dodatkowy akumulator, zapasowe śmigła i matę do lądowania. Możesz też rozejrzeć się za dedykowanym plecakiem czy torbą, aby ułatwić sobie transport drona.
Wybierz odpowiedniego drona dla siebie
Już wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze drona. Jeśli chcesz robić świetnej jakości zdjęcia i filmy, postaw na najlepszą kamerę, a jeżeli bardziej zależy Ci na dreszczyku emocji i adrenalinie, zaopatrz się w szybkiego i zwrotnego drona FPV. Zastanów się, co ma dla Ciebie największe znaczenie, sprawdź naszą ofertę i wybierz coś dla siebie!