Szukaj
Close this search box.

Wielkie porównanie dronów: DJI Mini 2 vs. DJI Mini 3 vs. DJI Mini 3 Pro

DJI Mini to znana na całym świecie seria dronów kierowanych przede wszystkim do początkujących użytkowników, podróżników oraz osób, które chcą po prostu dobrze się bawić w powietrzu. Należące do niej urządzenia wyróżniają się przenośną konstrukcją i prostotą obsługi, dzięki czemu idealnie nadają się na start przygody z lataniem.


W ostatnim czasie seria DJI Mini nieco się rozrosła. Będzie to zatem dobry moment, aby porównać najbardziej rozpoznawalne drony, które ją reprezentują, czyli DJI Mini 2, DJI Mini 3 i DJI Mini 3 Pro. Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać lub chcesz sprawdzić, czym różnią się od siebie poszczególne urządzenia, ten artykuł jest dla Ciebie!

Konstrukcja

Zacznijmy od tego, co niemal od razu rzuca się w oczy, czyli od wyglądu i konstrukcji dronów. Jak widać poniżej, wszystkie trzy prezentują się dość podobnie.

DronDJI Mini 2DJI Mini 3DJI Mini 3 Pro
Waga< 249 g< 249 g< 249 g
Wymiary (po rozłożeniu, ze śmigłami)245 x 289 x 56 mm251 x 362 x 72 mm251 x 362 x 70 mm
Wymiary (po złożeniu, bez śmigieł)138 x 81 x 58 mm148 x 90 x 62 mm145 x 90 x 62 mm

Każde urządzenie z serii Mini waży mniej niż 249 g, co oznacza, że nie wymaga rejestracji w większości krajów. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które często podróżują – dzięki temu unikniesz problemów związanych z załatwianiem różnych formalności. Po prostu spakuj drona do plecaka i ruszaj na kolejną przygodę!

No właśnie, a co z pakowaniem? Nie będzie z tym żadnego problemu – wszystkie trzy urządzenia charakteryzują się składaną konstrukcją, a po złożeniu stają się na tyle kompaktowe, że mieszczą się w dłoni. Z łatwością schowasz je w plecaku, torbie podróżnej, a jeśli się postarasz, to nawet w kieszeni! W kategorii wymiarów na prowadzenie wysuwa się DJI Mini 2 – jest najmniejszy ze wszystkich dronów z serii Mini. Pozostałe są jednak niewiele większe, a oferują znacznie więcej możliwości.

Kamera

Zajmiemy się teraz jakością obrazu, która ma bardzo duże znaczenie w wypadku dronów z kamerami. Jak radzą sobie urządzenia z serii Mini?

DronDJI Mini 2DJI Mini 3DJI Mini 3 Pro
Matryca1/2,3″ CMOS1/1,3″ CMOS1/1,3″ CMOS
Maks. rozdzielczość zdjęć12 MP12 MP48 MP
Maks. rozdzielczość wideo4K/30FPS4K/30FPS4K/60FPS
Nagrywanie w pionieNieTrue Vertical ShootingTrue Vertical Shooting
HDRNieTakTak
ZoomMaks. 4xMaks. 4xMaks. 4x
Tryby kolorówNormalNormalNormal / D-Cinelike

Już na pierwszy rzut oka widać, że pod względem jakości obrazu najlepiej wypada DJI Mini 3 Pro. Ma dużą matrycę, co oznacza, że uzyskane za jego pomocą materiały wideo będą bardziej wyraźne i szczegółowe. Pozwala też tworzyć zdjęcia 48 MP i filmy 4K/60FPS. Oferuje także HDR i umożliwia nagrywanie w pionie dzięki funkcji True Vertical Shooting. Co więcej, jako jedyny z całej trójki obsługuje tryb kolorów D-Cinelike. Wszystko to sprawia, że jest o klasę wyżej niż pozostałe urządzenia z serii.

To jednak nie oznacza, że DJI Mini 2 i DJI Mini 3 nie spełnią Twoich oczekiwań! Oba drony umożliwiają nagrywanie filmów 4K/30FPS i robienie zdjęć 12 MP. Nadal możesz więc uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Z tej dwójki znacznie lepiej wypada jednak DJI Mini 3 – ma tak dużą matrycę jak Mini 3 Pro i podobnie jak on obsługuje HDR i funkcję True Vertical Shooting. Zapewni więc większą swobodę podczas nagrywania i pozwoli cieszyć się ciekawszą, bardziej naturalną kolorystyką.

Który dron będzie najlepszym wyborem? Jeśli zależy Ci na optymalnej jakości obrazu, DJI Mini 3 Pro okazuje się oczywistym zwycięzcą. DJI Mini 3 również Cię nie zawiedzie – to idealna opcja, jeśli masz nieco mniejszy budżet. Oba drony będą też odpowiednie dla osób, które często publikują zdjęcia i filmy w mediach społecznościowych – funkcja True Vertical Shooting ułatwi im tworzenie odpowiednich ujęć.

DronDJI Mini 2DJI Mini 3DJI Mini 3 Pro
Maks. czas lotu31 minut38 minut34 minuty
Maks. czas zawisu29 minut33 minuty30 minut

Jak widać, pod względem wydajności akumulatora wygrywa DJI Mini 3. Dron może latać nawet przez 38 minut, dzięki czemu pozwala swobodnie zwiedzać okolicę i komponować doskonałe ujęcia.

Pozostałe dwa urządzenia wypadają tylko odrobinę gorzej. Czas lotu DJI Mini 3 Pro wynosi do 34 minut, a w wypadku DJI Mini 2 będzie to maksymalnie 31 minut. Różnice są wprawdzie niewielkie, zawsze możesz jednak wykorzystać dodatkowe minuty na lepsze poznanie terenu, zabawę z inteligentnymi funkcjami i dopracowanie swoich ujęć.

System transmisji

Co jeszcze wpływa na komfort i swobodę podczas lotu? Wydajność transmisji obrazu! To właśnie ona decyduje, jak daleko możesz polecieć i jaka będzie jakość podglądu na żywo. Jak pod tym względem prezentują się nasze trzy drony?

DronDJI Mini 2DJI Mini 3DJI Mini 3 Pro
System transmisji wideoOcuSync 2.0DJI O2DJI O3
Maks. jakość podglądu na żywo720p/30FPS720p/30FPS1080p/30FPS
Maks. zasięg transmisji (dla standardu CE)6 km6 km8 km

W tej kategorii wszystkie trzy urządzenia wypadają znakomicie. Nieco lepsze parametry ma DJI Mini 3 Pro – obsługuje system transmisji DJI O3, dzięki czemu pozwala przesyłać obraz w rozdzielczości 1080p na odległość do 8 km. Możesz więc polecieć trochę dalej, zapewniając sobie wysokiej jakości podgląd na żywo

Pozostałe dwa drony również fantastycznie sobie radzą. Oba pozwalają polecieć na odległość do 6 km i oferują podgląd na żywo w rozdzielczości 720p. Różnią się jednak systemem transmisji – DJI Mini 2 obsługuje OcuSync 2.0, a DJI Mini 3 korzysta z nieco nowszego DJI O2. To nadal bardzo dobre opcje, które mogą zapewnić szybki, stabilny przesył w różnych scenariuszach.

Bezpieczeństwo lotu

Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z lataniem dronami, nierzadko mają wątpliwości, czy nie okaże się to zbyt trudne. Obawiają się też wypadku. To właśnie z myślą o nich powstały drony z serii Mini, które są bardzo proste w obsłudze i oferują szereg funkcji zwiększających bezpieczeństwo lotu. Jak pod tym względem spisują się DJI Mini 2, DJI Mini 3 i DJI Mini 3 Pro?

DronDJI Mini 2DJI Mini 3DJI Mini 3 Pro
CzujnikiDolny system wizyjnyDolny system wizyjnyPrzedni, tylny i dolny system wizyjny
Wykrywanie przeszkódNieNie3-kierunkowe wykrywanie przeszkód (przód, tył, dół) APAS 4.0
RTHTakTakTak

Tutaj na prowadzenie wysuwa się DJI Mini 3 Pro. Na ten moment jest to bez wątpienia najbezpieczniejszy dron z serii. Nie tylko obsługuje funkcję RTH, dzięki której może automatycznie wrócić do miejsca startu, ale też wykrywa i omija przeszkody w trzech kierunkach. To przekłada się na większy spokój ducha podczas lotu i pozwala skupić się na tworzeniu oryginalnych ujęć.

DJI Mini 2 i DJI Mini 3 również obsługują RTH, ale nie wykrywają przeszkód. Mają jedynie dolny system wizyjny, który pozwala im między innymi na stabilniejszy zawis. To nadal doskonałe drony dla początkujących – latanie nimi nie sprawi Ci problemu. Brak możliwości automatycznego wykrywania i omijania przeszkód jest tu małym minusem, ale ich nie dyskwalifikuje.

Inteligentne funkcje

Początkujący piloci, którzy chcą tworzyć fantastyczne ujęcia z lotu ptaka, często nie wiedzą, jak się za to zabrać, martwią się też, że uzyskane rezultaty nie będą zadowalające. Drony z serii Mini rozwiewają te obawy – pozwalają korzystać z mnóstwa inteligentnych funkcji, które znacznie ułatwiają nagrywanie filmów i robienie zdjęć. Co mają do zaoferowania DJI Mini 2, Mini 3 i Mini 3 Pro? Sprawdźmy kilka najważniejszych możliwości.

DronDJI Mini 2DJI Mini 3DJI Mini 3 Pro
MasterShotsNieNieTak
QuickShotsTakTakTak
PanoramaSphere, 180°, Wide AngleSphere, 180°, Wide AngleSphere, 180°, Wide Angle, Vertical

DJI Mini 3 Pro wyróżnia się tutaj większą liczbą trybów Panoramy oraz funkcją MasterShots, która wcześniej dostępna była tylko dla droższych, bardziej profesjonalnych dronów. Dzięki niej możesz tworzyć zapierające dech w piersiach ujęcia rodem z Hollywood za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Wystarczy, że wskażesz wybrany obiekt, a DJI Mini 3 Pro wykona sekwencję złożonych manewrów, a następnie wygeneruje gotowy film.

Możliwości DJI Mini 2 i DJI Mini 3 są nieco bardziej ograniczone, ale nadal imponujące. Oba drony oferują trzy tryby Panoramy i obsługują funkcję QuickShots. Ona również pozwoli Ci tworzyć złożone ujęcia jednym kliknięciem. Wprawdzie nie jest tak zaawansowana jak MasterShots, ale wciąż jest to bardzo ciekawa opcja, z której na pewno nieraz skorzystasz. Teraz bez trudu przygotujesz prawdziwe kinowe arcydzieło w kilka chwil!

Podsumowanie

Porównaliśmy już najważniejsze cechy, parametry i funkcje dronów DJI Mini 2, DJI Mini 3 i DJI Mini 3 Pro. Niestety, na nasuwające się teraz pytanie, które urządzenie wybrać, nie mamy jednoznacznej odpowiedzi.

Biorąc pod uwagę jakość obrazu, bezpieczeństwo lotu oraz inteligentne funkcje, oczywistym faworytem będzie DJI Mini 3 Pro. Jest to też jednak najdroższa opcja, na którą nie każdy będzie mógł sobie pozwolić.

Jeśli nie chcesz wydawać tak dużych kwot, postaw na DJI Mini 3. To obecnie jeden z najlepszych dronów w swojej klasie – wyróżnia się fantastycznym stosunkiem jakości do ceny. Nie oferuje wprawdzie aż tak bogatej funkcjonalności jak Mini 3 Pro, ale wciąż zapewnia świetną jakość obrazu i mnóstwo interesujących trybów, a jego obsługa jest bajecznie prosta. Nie bez znaczenia jest też jego długi czas lotu. To idealna opcja dla osób, które szukają dobrego drona za rozsądną cenę.

Najtańszy wariant, DJI Mini 2, to zdecydowanie najsłabszy dron w tym zestawieniu, ale to wcale nie znaczy, że nie warto rozważyć jego zakupu. Mimo upływu czasu nadal zaskakuje wydajnością, dobrą jakością obrazu i ciekawymi funkcjami. To doskonała opcja dla osób, które chcą spróbować swoich sił w lataniu, ale dysponują mniejszym budżetem.

Mogą Cię również zainteresować:

Co warto wiedzieć o DJI Osmo Action 3?

Dokumentowanie przygód, wyjazdów czy ekstremalnych sportów? Z DJI Osmo Action 3 jest to możliwe! Co wyróżnia tę sportową kamerkę i dlaczego wprowadza ona rewolucję w

Premiera DJI Power 500

Nie minęło wiele czasu od poprzedniej premiery, a DJI już zaskakuje nas kolejną. Tym razem przedstawiamy DJI Power 500, czyli mniejszą wersję przenośnej stacji zasilania

Premiera DJI SDR Transmission

Gotowi na kolejną premierę DJI? Tym razem mamy coś specjalnego dla profesjonalnych filmowców! Mowa o DJI SDR Transmission – ten zaawansowany system transmisji wideo oferuje