Wakacje już coraz bliżej, wszyscy marzą o podróżach i odkrywaniu nowych miejsc. Jednak przed wyjazdem pojawia się pytanie: czy ja mogę zabrać drona i cieszyć się niesamowitymi ujęciami z wyprawy? 🌴
W tym artykule rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości związane z przewozem sprzętu jak i prawem lotniczym w danym kraju.
Gdzie latanie dronem jest zakazane? 🚫
Ważny jest fakt, że nie wszędzie latanie tym sprzętem jest dozwolone. Przypominamy, że:
- latanie w promieniu kilku kilometrów od lotnisk jest całkowicie zabronione
- w parkach i rezerwatach przyrody oraz w innych obszarach o istotnym znaczeniu ekologicznym często są wyłączone ze stref z możliwością latania dronem
- w niektórych miastach występują ograniczenia powiązane z użytkowaniem dronów ze względów bezpieczeństwa i prywatności
- latanie nad zgromadzeniami lub we wrażliwych miejscach (tj. jednostki rządowe i militarne) jest niewskazane
Dron w samolocie ✈
Wyjeżdżając na wakacje, zastanawiamy się, czy możemy zabrać nasz sprzęt latający do samolotu. Wszystko jest zależne od linii lotniczej i warunków występujących w państwie docelowym. Każdy posiadacz drona, musisz zapoznać się z dwoma kwestiami dotyczącymi baterii dronów oraz kontroli bezpieczeństwa.
Ze względów bezpieczeństwa, w większości przypadków można wziąć ze sobą drona na pokład samolotu, jednak należy pamiętać, że baterie litowo-jonowe (zazwyczaj występujące w dronach) muszą być zapakowane w bagażu podręcznym. Należy również pamiętać o warunku maksymalnej pojemności baterii, która jest różna w zależności od norm linii lotniczej.
Dron, tak jak inne urządzenia elektroniczne może być sprawdzany i poddawany kontroli rentgenowskiej. Pamiętaj, że mogą wystąpić ograniczenia z przewożeniem niektórych elementów sprzętu, które mogą być uznane jako potencjalne niebezpieczne.
Latanie dronem w krajach europejskich 🌎
W Europie występują różnorodne regulacje prawne związane z dronami, dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z przepisami występującymi w danym kraju. Od 31 grudnia 2020 r. zostały wprowadzone jednolite zasady dotyczące korzystania z dronów. Poniżej przedstawiamy Wam kilka ważnych kwestii:
- W państwach obowiązuje klasyfikacja dronów pod względem ich masy bądź przeznaczenia, zapoznaj się z obowiązującymi regulacjami występującymi w miejscu, do którego się wybierasz.
- W krajach Unii Europejskiej występują różne minimalne odległości latania dronem od osób i budynków.
- Niektóre państwa wymagają zarejestrowania drona przed rozpoczęciem lotu bądź dysponowania wykupionym ubezpieczeniem.
- Pamiętaj o wykonaniu testów i egzaminów, jeżeli dana klasa drona i państwo tego wymagają.
Dron w innych krajach
Na samym początku sprawdź, czy w danym kraju latanie dronem jest dozwolone! W krajach takich jak Maroko, Egipt, Tunezja czy Kuba występuje kategoryczny zakaz latania i wwozu sprzętu na teren państwa. Jeżeli mimo zakazu zdecydujesz się spakować drona, na lotnisku docelowym ulegnie on konfiskacji.
Więcej informacji dotyczących krajów, w których drony są dozwolone bądź zabronione możesz znaleźć w aplikacji DroneMate lub tutaj.
Wszystkie regulacje prawne i zezwolenia możesz sprawdzić tutaj: 👉 | Global Drone Regulations Database
Jeżeli planujesz wakacje z dronem, zapoznaj się z przepisami i ograniczeniami obowiązującymi w miejscu docelowym. Każda wyprawa dronowa to porywające ujęcia z podniebnej perspektywy! 🤩
Życzymy Wam udanych wakacji i bezpiecznych lotów z dronami! 😁 #latamzdji