Szukaj
Close this search box.

Rozmowy z polotem – Wiktor Woźniak

Wiktor Woźniak to pasjonat fotografii, który prowadzi profil na Instagramie @wiktorftb. Od początku przygody z dronami postawił sobie za cel stworzenia czegoś unikalnego.


W 2018r. wpadł na pomysł realizacji filmu z Auschwitz – Obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Realizacja tego niecodziennego doświadczenia kosztowała go sporo czasu i musiał przejść długą drogę na uzyskanie zgody na lot w tym miejscu.
Opłacało się, zrealizował plan i jego film z Auschwitz możemy zobaczyć na jego kanale na YouTube klikając tutaj.
Rok później uzyskał pozwolenie na lot na Wrocławskim lotnisku, z którego zdjęcia możecie zobaczyć w poniższym artykule.
Wraz z Wiktorem zapraszamy do wywiadu.

Pierwsza styczność z marką DJI?

Wiktor WoźniakPierwszym dronem, jakiego zakupiłem był DJI Phantom 3 Advanced. Było to jakoś na początku 2017 roku. Długo przeglądałem fora internetowe, oglądałem filmy na YouTube, wnikliwie poszukiwałem i zastanawiałem się, co wybrać. Phantom był wtedy bardzo popularnym modelem. Dzięki niemu mogłem rozpocząć swoją przygodę z bezzałogowymi statkami powietrznymi i poznać świat z góry.

Gdańsk

Pierwszy dron, którym leciałeś i jakie temu towarzyszyły emocje?

WW Pierwszy start to właśnie wspomnianym wyżej Phantomem 3 Advanced. Po dwukrotnym przeczytaniu instrukcji udałem się na pole i wystartowałem. Emocje, które mi towarzyszyły były bardzo różne. Ekscytacja, połączona ze strachem – bo co się stanie jak dron spadnie? Jednak z czasem nabierałem coraz większego zaufania do tego sprzętu i cieszyłem się każdym kolejnym lotem. Latanie po pustym polu nie było jednak tak interesujące jak chęć lotów w mieście. W związku z tym praktycznie miesiąc po kupnie drona zdecydowałem się wybrać na kurs UAVO VLOS, by móc legalnie latać w mieście.

Fotografią zajmujesz się zawodowo czy hobbystycznie?

WWRaczej hobbystycznie. Nie jest to moje źródło utrzymania. Czasem zdarzy się, że ktoś kupi moje zdjęcie, by wydrukować je w dużym formacie na ścianę – co bardzo mnie cieszy 🙂 Miałem też kilka mniejszych zleceń czy próśb od znajomych o nagranie czegoś z powietrza.

Raceism Wrocław
Sycylia

Dron do zdjęć czy do filmowania?

WWU mnie to tak w 70% zdjęcia, 30% film. Takie codzienne latanie to głównie zdjęcia, jednak jak jadę gdzieś na tygodniowy, wakacyjny urlop, to zawsze biorę drona ze sobą. Nagrywam wtedy filmy, z których potem staram się coś zmontować, w formie wakacyjnej pamiątki.

Wymarzona funkcja dronowa?

WWMoja wyobraźnia nie sięga jakoś specjalnie daleko 😉 Na tą chwilę to chyba to, żeby DJI zrobił drona wodoodpornego i oficjalnie wspierało loty w deszczu, mgle itp. żeby, nie bać się latać nad wodą, albo w porannej gęstej mgle. Użytkownik podczas takich lotów martwi się o sprzęt, czy na pewno woda nie zaszkodzi elektronice.

Wrocław – Sky Tower

Od jak dawna zajmujesz się fotografią?

WW – Fotografią zajmuje się już ponad 10 lat. Pierwsze przygody rozpocząłem z lustrzanką, którą z czasem zmieniałem na coraz to nowszy model. Od 2017 fotografuję głównie dronem, choć aparat też posiadam. Zdjęcia z powietrza jednak pobudzają kreatywność i dają możliwość spojrzenia na świat z niecodziennej wręcz perspektywy. Zdecydowanie częściej sięgam po drona niż po aparat, jednak w podróż zabieram obie te rzeczy.

Skąd wział się pomysł na fotografowanie samolotów na lotnisku we Wrocławiu?

WW – Przyznam szczerze, że lubię robić dość unikalne rzeczy. Fotografii dronowych jest już w sieci bardzo dużo. Wszystkie znane miejsca powtarzają się na portalach społecznościowych na zmianę, a Port Lotniczy to dość specyficzne miejsce. Pamiętam, że trochę zainspirowałem się zdjęciami Wojtka Radwańskiego (ra2nski_), który wrzucił do sieci zdjęcia z Katowickiego Lotniska. Stwierdziłem, że muszę napisać do EPWR (Port Lotniczy Wrocław) z pytaniem, czy byłaby możliwość wykonania u nich takich zdjęć. Lotnisko wyraziło zaangażowanie i chęć pomocy w tym przedsięwzięciu. Bardzo mnie to ucieszyło, bo we Wrocławiu byłem pierwszy, jeśli chodzi o takie zdjęcia.

Wrocławskie lotnisko
Wrocławskie lotnisko

Jak przebiegała procedura otrzymania zezwolenia na lot w strefie „No Fly Zone”?

WW – Lot trzeba było przede wszystkim zgłosić do PAŻP’u (Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej). Jednak Panowie najpierw wymagali ode mnie pisemnej zgody dyrektora Portu Lotniczego. Oprócz zgody dyrektora musiałem również umówić się z Dyżurnym Portu Lotniczego, by ten w konkretny dzień za pomocą radia zapewnił mi dwukierunkowy kontakt z wieżą (ATC Wrocław). Po wysłaniu swoich uprawnień, ważnego ubezpieczenia OC, musiałem jeszcze napisać do DJI z prośbą o odblokowanie strefy NFZ (No Fly Zone). Załączyłem wszystkie zgody, które wydał mi port lotniczy i strefa ta została odblokowana. Przez tą procedurę przechodziłem dwukrotnie, bo oprócz zdjęć w 2019 roku, wykonałem również zdjęcia w 2020 roku, gdy z powodu pandemii lotnisko było całkowicie zamknięte i wyłączone z ruchu lotniczego.

Gdzie możemy zobaczyć fotografie z lotniska?

WW – Tematem zainteresowało się kilka większych portali internetowych. Moje zdjęcia można było zobaczyć między innymi na stronie Gazety Wrocławskiej, Gazety Wyborczej oraz na portalu dlapilota.pl
Poniżej przykładowe artykuły:

Wyborcza.pl Wrocław

Otowrocław.com

Dlapilota.pl

Dzięki Pani Aleksandrze z firmy PR EXPERT, która rozesłała moje zdjęcia do mediów, odezwała się do mnie również Telelewizja Polska, dla której mogłem udzielić wywiadu odnośnie zmian przepisów dronowych, które wchodziły w 2020 roku.

Wrocławskie lotnisko
Stadion Olimpijskii – Wrocław

Wiktorze bardzo dziękujemy za poświęcony czas i udzielenie nam ciekawego wywiadu. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję jeszcze raz przeprowadzić z Tobą rozmowę i poznać kolejne ciekawe projekty.

Mogą Cię również zainteresować:

Premiera DJI Ronin 4D Flex

Minął już ponad rok od premiery Ronina 4D, który zrewolucjonizował kinematografię, integrując najwyższej klasy kamerę i niezawodną 4-osiową stabilizację. To wszechstronne narzędzie oferuje wiele ciekawych

Premiera DJI Power 500

Nie minęło wiele czasu od poprzedniej premiery, a DJI już zaskakuje nas kolejną. Tym razem przedstawiamy DJI Power 500, czyli mniejszą wersję przenośnej stacji zasilania

Premiera DJI SDR Transmission

Gotowi na kolejną premierę DJI? Tym razem mamy coś specjalnego dla profesjonalnych filmowców! Mowa o DJI SDR Transmission – ten zaawansowany system transmisji wideo oferuje