Szukaj
Close this search box.

Jak poprawnie kadrować

Jeśli czytasz ten artykuł, to zgaduję, że posiadasz drona i chcesz robić dobre zdjęcia. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji na temat kadrowania i dowiesz się, jak planować coraz lepsze ujęcia.

Na początek warto przybliżyć sobie podstawy, które powinien znać każdy fotograf: zasadę złotego podziału i regułę trójpodziału. Przydadzą Ci się one zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania z drona.

Czym jest złoty podział?

Złoty podział to wytyczna dotycząca kompozycji. Według tej zasady fotografowany obiekt ma zajmować jedną trzecią obrazu i znajdować się po jego lewej lub prawej stronie. Pozostałe dwie trzecie powinny pozostać puste.
Doskonale widać to na spirali / muszli ślimaka poniżej:

Zasada złotego podziału przyda Ci się również podczas tworzenia niecodziennych, niemal hipnotyzujących zdjęć, na przykład wody czy schodów:

Temat złotego podziału jest niezwykle obszerny i mocno wiąże się z matematyką – tutaj przybliżyliśmy tylko niezbędne podstawy. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, możesz na przykład przestudiować cały opis dostępny na Wikipedii lub sięgnąć po odpowiednią literaturę.

Czym jest reguła trójpodziału?

Reguła trójpodziału wiąże się z koncentracją na czterech kluczowych punktach obrazu, które czasem nazywamy również czterema punktami złotego podziału. Poniżej zostały one zaznaczone na czerwono.

W tych punktach powinny znaleźć się elementy, na których ukazaniu zależy Ci najbardziej, te, na które chcesz zwrócić uwagę i które powinny w pierwszej kolejności rzucić się w oczy odbiorcy. 

*Obiekt nie musi znajdować się w centrum, ważne, żeby dotykał chociaż jednej kropki.

Zasada trójpodziału przyda Ci się również do określenia linii horyzontu, czyli miejsca, w którym niebo styka się z ziemią. Jeśli na przykład zależy Ci na podkreśleniu nieba na zdjęciu, postaraj się, aby linia horyzontu znajdowała się na dolnej linii trójpodziału.

A może wolisz jak najlepiej pokazać jakiś ciekawy obiekt albo krajobraz? W takiej sytuacji linia horyzontu powinna znaleźć się na górnej linii trójpodziału.

Jak widać, reguła trójpodziału okazuje się bardzo przydatna podczas kadrowania. Chcesz wygodnie z niej korzystać, kiedy latasz dronem? W aplikacji DJI Fly jest dostępna opcja, która ułatwi Ci jej stosowanie.
Jak włączyć siatkę pomocniczą przedstawia poniższe wideo:

Mimo że zasada trójpodziału bywa bardzo potrzebna, pamiętaj, że nie każde zdjęcie musi być wykonane zgodnie z nią. Każdy twórca wie, że czasami dobrze jest wyjść poza schemat – bądź kreatywny! 🙃

Szerokie i wąskie kadry

Co jeszcze warto mieć na uwadze podczas fotografowania obiektów? Pamiętaj, że kadr nie powinien być ani za wąski, ani za szeroki. Dlaczego to takie ważne?

Przy zbyt wąskim kadrze można odnieść wrażenie, że brakuje tchu. Takie obrazy nierzadko przytłaczają odbiorców i nie wywołują najlepszego wrażenia. Przy odpowiednim kadrze można spokojnie oddychać. 😁

Z kolei przy zbyt szerokich kadrach pojawiają się inne problemy. Nierzadko panuje na nich ogólny nieład, a obiekt, który chcemy pokazać nie jest odpowiednio wyeksponowany i traci się na obrazie, przez co odbiorca nie jest pewny, na czym ma skoncentrować uwagę.

To już wszystkie podstawowe informacje, które chcieliśmy przekazać w tym artykule. Teraz proponujemy wybrać się na zdjęcia i wypróbować opisane metody – sucha wiedza bywa bardzo przydatna, ale nigdy nie zastąpi praktyki, metody prób i błędów.  Eksperymentuj, stosuj wybrane zasady, a następnie je łam – w ten sposób odkryjesz jeszcze więcej sposobów na wykonywanie ciekawych ujęć.


Pomyślnych lotów i udanych strzałów! 🙂

Mogą Cię również zainteresować:

Premiera DJI Power 1000

DJI Power 1000 reprezentuje przełom w dziedzinie mobilnego zasilania, łącząc zaawansowaną technologię, imponującą moc oraz niezawodność, której można oczekiwać od lidera branży dronów. Dzięki wyjściu

Premiera DJI Avata 2

Jesteś fanem lotów FPV? DJI wychodzi Ci naprzeciw w swojej najnowszej premierze — DJI Avata 2! Dron ten oferuje ulepszoną matrycę 1/1,3”, czas lotu do